Żyd czy żyd?


Żyd czy żyd?
    
Kwestia tożsamości żydowskiej jest sporna i zależy od środowska w jakim się obracamy. Najprostszym wyjaśnieniem tej sprawy jest pisownia, choć nie rozwiązuje wszystkich problemów związanch z tą sprawą.
      
Żydem przez duże ,,ż'' nazywamy mieszkańca państwa Izreal, choć już inną kwestią jest to czy uznajemy je państwo. Potomkowie, krewni czy najbliższa rodzina nie mieszkająca na terenie Ziemi Świętej też są Żydami. Wyznawców judaizmu, religi opartej na świętej księdze Torze, nazywami żydami. Pojącie żydowskiego ,,ja'' zmieniało się na przestrzeni wieków. W czasach okupacji hitlerowskiej żydem nazywano każdego kto bezwzględu na pochodzenie czy wyznanie. Wystarczyło, że z wyglądu przpominał stereotypowego żyda. Ciemne lub rude włosy koniecznie kręcone, wyraźne rysy twarzy i orli nos. Wyznawcy religii żydowskiej w mniej ortodoksyjnych odłamach dopuszczają reinkarncje dusz żydowskich. Kiedy człowiek będący związany z rodziną żydowską lub bliski sąsiad wyraża pragnienie zostania żydem w przyszłym wcieleniu może się w niego inkarnować. Ważnym aspektem tego zagadnienia jest konwersja. Czy Żydem można być pozostając wiernym swojemu wyznaniu, czy należy przejść konwersję aby zostać właczonym do lokalnej gminy żydowskiej.
  
Wszystkie te stanowska zależą od światopoglądu. Ortodoksyjny rabin nie uzna przecież  za żyda mniej wieżącego konserwatysty. Czy Naród Wybrany może uznać Ziemie Izreala za swoje państwo żeby zakonczyć diasporę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz