Święta Żydowskie








ROSZ HA-SZANA
   To żydowski nowy rok przypominający o stworzeniu świata przez Boga. Otwiera okres pokutny(Jamim Noraim) trwający od święta Jom Kipur. Nazwa tego święta dosłownie przetłumaczona oznacza początek roku. Rosz ha-Szana ma przypominać o sądzie ostatecznym. W tym czasie dźwięk szofaru ( rogu baraniego) wyzywa wiernych do modlitwy, daltego często nazywa się Rosz ha-Szana Świętem Trąbek. Podczas wieczerzy w wieczór Rosz ha -Szana na stole znajdują się tradycyjnie: koper, cukinia,pory, buraki,figi,jabłka,daktyle i odcięta rybia głowa. Żydzi wierzą, że podczas tego święta Bóg otwiera księgę w której zapisane są czyny ludzkie i  wydaje wyroki.


JOM KIPPUR
    To inaczej Dzień Pojednania. W wigilię tego święta odbywa się rytualną kąpiel w mykwie(zbiorniku z bierzącą wodą) aby oczyścić się z grzechów.W tym dniu nie wolno także pracować, myć się, nosić obuwia skórzanego oraz podejmować współżycia płciowego.Święto odzwierciedla ideę, że ci, którzy okazują skruchę i naprawiają błędy mogą dostąpić łaski przebaczenia.Najważniejsze w Jom Kippur jest widui (wyznanie grzechów).W Talmudzie napisane jest ,,Teszuwa (skrucha) to wielka rzecz ponieważ, uzdrawia świat''

SUKOT
 Trwa siedem dni i zwane jest świętem szałasów. Ma radosny charakter. Zwyczajem jest, że  przez okres trwania tego święta mieszka się w najczęściej własnoręcznie wybudowanym ,z naturalnych materaiałów, szałasie zwanym suką. Ma to uświadomić, że w życiu nie ma nic pewnego, a nawet dom nie jest stały. Jak nakazuje Tora, podczas porannej modlitwy w prawym ręku trzeba mieć lulaw( bukiecik z gałązek palmowych, mitrowych i wierzbowych), a w lewej ręce owoc cytrusowy. Święto to często obchodzi się całymi gminami( każda gmina ma swoj wspólny szałas dla wszystkich,aby także ci którzy nie mają możliwości wybudowania swojego szałasu mogli świętować).

CHANUKA
   Związana jest z historią o świątyni napadniętej przez wrogie wojska, które zniszczyły zapasy oliwy potrzebnej do obrządków rytualnych. Żydzi wierzą , że Bóg uczynił cud i pomnożył oliwę tak ,że starczyła na osiem dni. Na pamiątkę tego pali się każdego dnia jedną świecę na świeczniku zwanym chanukiją. Dziedzi dostają drobne pieniążki i żydowskiego bączka zwanego dreidlem. Tradycją jest obdarowywanie się drobnymi prezentami.


PURIM
  To radosne święto związane jest z odwróceniem się złego losu od narodu żydowskiego. Obchodzone jest na cześć Estery i jej stryja. Piękna Estera przyznała się królowi, którmu była poślubiona, że jest pochodzenia żydowskiego. Władca zniósł nakaz o zagładzie żydów. 
Na pamiątkę  tego wydarzenia mężczyźni przebierają się za kobiety i na odwrót, a w synagochach odgrwa się scenki opisane w księdze Estery.

PESACH
   Święto obchodzone aby upamiętnić wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. Datę Pesach wyznacza pierwsza wiosenna pełnia księżyca. Jest jednym z najważniejszych świąt judaizmu. Podczas obchodów tego święta czyta się Hagad (fragmenty księgi wyjścia) i je się uroczystą kolację z rodziną. Nazwa Pesach pochodzi od hebrajskiego słowa ,,pascha'' co oznacza: przechodzę poza.




    

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawy wpis. Mogę również polecić świeże wpisy przyjaciółki ! http://przyjacielmikolaja.pl/

    OdpowiedzUsuń